Historia

Klub Sportowy Górnik Wesoła powstał w 1947roku. W tym właśnie roku utworzono sekcję piłki nożnej a pierwszym prezesem klubu został Jerzy Sitko.
      Piłkarze zaczęli pisać swoją historię zaczynając od gry w C klasie. Na dwudziestolecie klubu, czyli w sezonie 1966/1967 piłkarze z Wesołej awansowali do III ligi a w sezonie 1969/1970 do ligi wojewódzkiej. Sezon później Wesoła świętowała awans do II ligi. Do historii przeszły min. mecze Pucharu Polski – zwycięstwa z I-ligową Cracovią 4-1 ( 1/16 finału 6 listopada 1966) oraz nad II-ligowa Victorią Jaworzno. Jednak od tej pory dla naszego klubu nadeszły nieco gorsze lata. W 1971 roku powstał klub GKS Tychy który na mocy odgórnych decyzji wchłonął drużynę z Wesołej. Na kilka lat nasz klub zniknął ze sportowej mapy.
     Jednak Górnik Wesoła to nie tylko piłka nożna. W dziejach klubu działały również sekcje: hokeja na lodzie (1956), bokserska (od 1959), motorowa (1961), zapaśnicza (1962) a także siatkówki kobiet (1964), piłki ręcznej mężczyzn (1964), pływania (1966) i tenisowa (1976). Także i w tych dyscyplinach klub z południa Mysłowic ma się czym pochwalić.
     Sekcja boksu zaczynała w B klasie a w roku 1973 awansowała do I ligi. Nasi bokserzy zanotowali wiele sukcesów na krajowych i międzynarodowych ringach.  Bokserzy z Wesołej mają w swoim dorobku min. 14 medali mistrzostw polski, oraz 25 medali mistrzostw okręgu. Nasz klub wychował także jednego olimpijczyka. Jan Wadas bronił barw Polski na olimpiadzie w Meksyku.
     Z kolei sekcja zapaśnicza zaledwie 4 lata po założeniu awansowała do I ligi. Najbardziej znanym zawodnikiem był Bernard Knitter, który reprezentował Polskę na olimpiadzie w Rzymie i Tokio oraz na Mistrzostwach Światach w Tampere gdzie wywalczył brąz.
    Jednak także i tych sekcji nie ominęła reorganizacja z 1971 roku. W tymże roku do GKS Tychy poza sekcją piłkarską włączono sekcję zapaśniczą oraz sekcję bokserską, która po reaktywacji klubu Górnik Wesoła powróciła do nas.
     Właśnie w roku 1975 tutejsi działacze postanowili przywrócić sport dzielnicy i reaktywowano nazwę Górnik Wesoła. Było to związane min. z reformą administracyjną kraju.  Rok później powstała sekcja tenisa ziemnego, którego zawodnicy bardzo szybko awansowali do I ligi, uczestnicząc jednocześnie w licznych zagranicznych turniejach. Min. Marek Królicki reprezentował Polskę w USA, Maroku, Francji, Monako i Jugosławi.
     Z  czasem powróciła także sekcja boksu. W 1984 roku ponownie powstała sekcja piłki nożnej która musiała zaczynać wszystko od początku.

W sezonie 2004/2005 klub awansował do czwartej ligi.
     W chwili obecnej klub gra w IV lidze I grupy śląskiej. Przy klubie działają też sekcje juniorów oraz sekcja skata, boksu oraz tenisa.     W sezonie 2005/2006 oraz 2006/2007 podopieczni Czesława Miki zajęli 3. miejsce w tabeli w IV lidze I gr. śląskiej. Natomiast w sezonie 2007/2008 klub z Wesołej uplasował się na 7. miejscu.
      Także w sezonie 2007/2008 klub z Wesołej zdobył Puchar Podokręgu Katowice pokonując na wyjeździe Grunwald Ruda Śląska 3-1, eliminując po drodze min. grający o klasę wyżej Rozwój Katowice. Dało to Górnikowi Wesoła przepustkę do gry o puchar na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej. W 1/8 finału Górnicy pokonali KS Częstochowa 4-2 by odpaść dopiero w ćwierćfinale po przepięknym meczu z Koszarawą Żywiec.
Źródło: Kalendarz Górniczy KWK Lenin/Wikipedia/Informacje Własne.